Αγώνας υπόδειγμα στο Rodeo Trail της Λιβαδειάς

Μάιος 24, 2017 - 13:33

Ο Κώστας Ανδριώτης παίρνει -έστω και οριακά- τη δεύτερη φετινή του νίκη.

Το απολαυστικό και διασκεδαστικό Rodeo Trail στη Λιβαδειά φιλοξένησε το δεύτερο αγώνα του Πανελλήνιου Κυπέλλου DH 2017 και οι 72 αναβάτες που έδωσαν το παρών έφυγαν ικανοποιημένοι. Η σφιχτή και τεχνική πίστα ήταν άρτια προετοιμασμένη, είχε φαρδύνει σε πολλά σημεία και είχε δύο νέα τεχνικά ξύλινα drop.

Υποδειγματική ήταν η διοργάνωση, αρκετοί οι θεατές, ιδανικός ο καιρός με την προβλεπόμενη καταιγίδα να μην έρχεται τελικά στην ώρα του τελικού. Παράλληλα οι βροχές των προηγούμενων ημερών είχαν δημιουργήσει ιδανικό τερέν για το αγωνιστικό τριήμερο και όλοι παραμιλούσαν!

Κατηγορία Elite

Ο Κώστας Ανδριώτης (2:14.899) έφτασε τελευταία στιγμή στη Λιβαδειά, χωρίς το ποδήλατό του, ωστόσο αυτό δεν τον απέτρεψε από το να πάρει μια ακόμη μεγάλη νίκη. Σίγουρα όχι εύκολη όμως, καθώς ο Γιάννης Ιωάννου -παρότι αγωνίστηκε με πυρετό- τον πίεσε στο όριο τερματίζοντας εννέα δέκατα πίσω του. Φοβερή εμφάνιση έκανε και ο Ελισσαίος Γούβης που προκρίθηκε πρώτος, κατάφερε να κατεβάσει τρία δευτερόλεπτα τον χρόνο του στον τελικό και τελικά τερμάτισε στην “αγαπημένη” του τρίτη θέση.

Πάλεψε σκληρά ο επιθετικός Γρήγορης Τσαλαφούτας, αλλά έμεινε στην τέταρτη θέση μόλις μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Γούβη. Ο νικητής των δύο προηγούμενων αγώνων στο Rodeo Trail, ο Δάνης Καραμιχαηλίδης, δεν κατάφερε να κάνει το χατ τρικ και περιορίστηκε στην πέμπτη θέση. Μόλις επτά δέκατα πίσω του ήταν ο Νίκος Αρβανίτης στον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία Elite και για πρώτη φορά με ποδήλατο 27,5''.

Κατηγορία Junior

Τις περισσότερες συμμετοχές (24) είχε η κατηγορία Junior, αλλά και πολύ σκληρό ανταγωνισμό. Μάλιστα, με τον Θανάση Παναγίτσα (2:20.726) να επιστρέφει στις δυνατές εμφανίσεις του παίρνοντας μια πεντακάθαρη νίκη όντας έβδομος γενικής. Φοβερή απόδοση είχε ο Μάριος Ανδρέου που αν και αγωνίστηκε με δανεικό ποδήλατο κατάφερε να βγάλει αλάνθαστα run και να επιβραβευθεί με την δεύτερη θέση της κατηγορίας και την 10η γενικής. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Jim Παναγιωταράς -μόλις επτά δέκατα πίσω από τον Ανδρέου- ενώ μόνο θετική κρίνεται η εμφάνιση του Μάριου Νικολόπουλου που κατέκτησε την τέταρτη θέση, αλλά και των δύο νεαρών από το Βόλο του Δημήτρη Αντωνούλη και του Χριστόφορου Φλώκα που συμπλήρωσαν την εξάδα.

Κατηγορία Master

Μόλις 11 αναβάτες αγωνίστηκαν στην κατηγορία των 30άρηδων και μάλιστα χωρίς έντονο συναγωνισμό. Ο Άρης Χατζηγεωργίου (2:21.436) πήρε μια άνετη νίκη μπροστά από τον σκληροτράχηλο Αλέξανδρο Ύμερη που ανέβηκε για πρώτη φορά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ένα πλατύ χαμόγελο είχε και ο Χρήστος Κώστογλου με το πρώτο του βάθρο στην κατηγορία, ενώ ικανοποιημένος με την τέταρτη θέση ήταν ο τιτλούχος της κατηγορίας το 2013, ο Βαγγέλης Χριστοφοράκης, που επέστρεψε φέτος στην αγωνιστική δράση.

Κατηγορία Veteran

Δυναμική παρουσία από τους “παππούδες” με δέκα αναβάτες να δίνουν το αγωνιστικό παρών! Νικητής για μια ακόμη φορά ο Φώτης Σκαρής (2:39.101) ο οποίος μάλιστα αγωνίστηκε με ένα ποδήλατο Iron Horse 10ετίας το οποίο δεν υπάρχει πια στην παραγωγή. Δεύτερος ήταν ο εορτάζων Κώστας Πισσάνος που σε κάθε αγώνα εμφανίζεται καλύτερος, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Αργύρης Κωστόγιαννης που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από έναν τραυματισμό στο γόνατο. Τέταρτος ο Νικηφόρος Κουρής, αλλά πάντα ευδιάθετος.

Κατηγορία Women & Electric

Μόλις μια κοπέλα αγωνίστηκε στην Λιβαδειά και δεν ήταν άλλη από τη Νίκη Τσάλου. Λίγο έλειψε να χάσει από τον εαυτό της, καθώς είχε μια άσχημη πτώση στον προκριματικό που ευτυχώς δεν της στέρησε την παρουσία της στον τελικό και στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Για δεύτερη φορά πραγματοποιήθηκε κατηγορία για ηλεκτροκίνητα ποδήλατα με τρεις αναβάτες να κατεβαίνουν το Rodeo Trail και τον Άγγελο Κανελλόπουλο να παίρνει τη νίκη.

Επόμενος αγώνας του Πανελλήνιου Κυπέλλου DH στις 3/9 στο Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας, καλό καλοκαίρι!